دانلود فایل اثر بخشی درمان بر اساس رویکرد تحلیل رفتار متقابل بر کاهش باورهای غیرمنطقی زنان متاهل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 دانلود فایل اثر بخشی درمان بر اساس رویکرد تحلیل رفتار متقابل بر کاهش باورهای غیرمنطقی زنان متاهل دارای 128 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل اثر بخشی درمان بر اساس رویکرد تحلیل رفتار متقابل بر کاهش باورهای غیرمنطقی زنان متاهل  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

فهرست مطالب
فصل اول: کلیات تحقیق
مقدمه   
بیان مسئله   
اهمیت و ضرورت تحقیق   
فرضیه یا سوالات تحقیق   
اهداف تحقیق   
تعریف مفاهیم و واژگان   
فصل دوم: پیشینه تحقیق
مقدمه   
نظریه عقلایی- عاطفی   
ریشه باورهای غیرمنطقی   
باورهای منطقی و غیرمنطقی   
ویژگی‌های باور منطقی   
ویژگی‌های باور غیرمنطقی   
انواع باورهای غیرمنطقی   
تحمل بالا ناکامی در مقابل تحمل پایین ناکامی   
انواع باورهای غیرمنطقی در نظریه الیس در آزمون جونز    
باورغیرمنطقی نیاز به تائید دیگران    
باور غیرمنطقی انتظار بیش از حد از خود   
باور غیرمنطقی واکنش به ناکامی   
باور غیرمنطقی به مسئولیتی عاطفی   
باور غیرمنطقی نگرانی زیاد توام با اضطراب   
باور غیرمنطقی اجتناب از شکست    
باور غیرمنطقی وابستگی به دیگران   
باور غیرمنطقی درماندگی نسبت به تغییر   
باور غیرمنطقی کمال‌گرایی   
نظریه تحلیل رفتار متقابل   
نظریه شخصیت برن   
تحلیل کنشی حالات نفسانی   
کارکردهای حالت «کودک»   
کارکردهای مثبت و منفی «کودک طبیعی»   
کارکردهای حالت خود «والد»   
بخش‌های مثبت و منفی «والد کنترل کننده و مستبد»   
بخش‌های مثبت و منفی «والد مهربان و پرورش دهنده»   
هدف کلی تحلیل رفتار متقابل (TA)   
آسیب‌شناسی روانی   
آسیب‌شناسی ساختاری   
آسیب‌شناسی کارکردی   
انواع تبادل   
تشخیص حالات نفسانی   
مسدود کردن و پس‌راندن والد   
نمودار حالات نفسانی   
تئوری تماس اجتماعی   
نوازش‌های مثبت و منفی   
نمودار نوازش   
نوازش‌های شرطی   
نوازش در مقابل سرزنش   
سازمان‌دهی وقت   
کناره‌گیری   
مناسک «ادای تشریفات»   
سرگرمی‌ها   
فعالیت‌ها   
بازیها و باجگیری‌ها   
مثلث نمایشی کاپلمن   
صمیمیت   
پیش‌نویس زندگی یا نمایشنامه و ریشه‌های آن   
پیش‌نویس زندگی برنده, بازنده و غیربرنده   
تحلیل نمایشنامه زندگی   
نمودار نمایشنامه‌ی زندگی   
نمایشنامه کوچک   
وضعیت‌های زندگی   
اهداف تغییر در تحلیل رفتار متقابل   
درمان باورهای غیرمنطقی مبتنی بر تحلیل رفتار متقابل   
دامنه کاربرد تحلیل تبادلی   
تحقیقات داخلی و خارجی در رابطه با باورهای غیرمنطقی   
تحقیقات داخلی و خارجی در زمینه روش تحلیل رفتار متقابل   
فصل سوم: روش اجرای تحقیق
جامعه آماری   
نمونه و روش نمونه‌گیری   
روش گردآوری اطلاعات   
نوع روش تحقیق   
توصیف مقیاس   
پرسشنامه تفکرات غیرمنطقی جونز   
نمره‌گذاری پرسشنامه جونز   
پایایی و روایی پرسشنامه جونز    
 
مقدمه
عصر حاضر دوران روابط پیچیده انسانی است که در آن تمام پدیده‌های مربوط به کنش‌ها و واکنش‌ها در مسیر فشارزای خاص خود در جریان است. این روابط پرپیچ و خم و در هم آمیخته اگر در روندهای علمی خود قرار نگیرند مشکلات بسیاری بوجود می‌آورند که تنها این مشکلات اثرات مخربی بر خود شخص دارد بلکه اثرات مهلکی بر سازمان‌ها, نهادها, خانواده‌ها, مدارس و موسسات خواهد داشت (جونز و استوارت, ترجمه دادگستر, 1384).
تحلیل تبادلی نظریه‌ای است مربوط به شخصیت و اقدام اجتماعی, و روشی بالینی در زمینه روان‌درمانی است که مبتنی بر تحلیل همه‌ی تبادل‌های میان دو یا چند شخص بر اساس حالات به طور مشخص تعریف‌شد? ‌من در در تعداد محدود می‌باشد (ّرن, ترجمه قراچه‌داغی, 1370). تحلیل رفتار متقابل همچنین نظریه‌ای برای ارتباطات فراهم می‌آورد, که می‌تواند برای تجزیه و تحلیل سازمان‌ها و مدیریت نیز بکار رود (جونز و استوارت, ترجمه دادگستر, 1384).
پیشگامان تحلیل رفتار متقابل «ضبط شده‌های» مردم را تقسیم‌بندی کرده‌اند. با مشاهده‌ی طرز استفاده‌ها از این ضبط شده‌ها, زبان ساده و جدیدی برای توصیف آنها ابداع کرده‌اند. به نظر این متخصصان, شخصیت ما از سه بخش مجزا تشکیل شده است و این سه بخش کل رفتارهای ما را پوشش می‌دهند. این سه بخش یا سه حالت ایگویی, طبق اصطلاحات تحلیل رفتار متقابل, والد, بالغ کودک هستند (منینگر, ترجمه فیروزبخت, 1383).
اکثر ما رابطه‌های پرتشویش و ناراحت‌کننده‌ای با دیگران داریم در حالیکه می‌دانیم این روابط می‌تواند بهتر از اینها باشد, چیزی در درون ماست که واقعاً می‌خواهد با مردم و مشکلاتی که ما را آزرده می‌کند, آشتی کند. برای ایجاد روابط مثبت باید نخست به خودمان بپردازیم. عقاید, باورها و تجارب ما مستقیماً با افکاری که در ذهن‌مان داریم, بستگی دارد. در نتیجه برای آنکه روابطمان را بهبود بخشیم ابتدا باید از ویژگی‌ها, عقاید, تفکرات و باورهای خود آگاهی و شناخت پیدا کنیم (سیاسی, 1379).
هر گاه عقاید فرد, به بایدهای خشک و انعطاف‌ناپذیر تبدیل شوند, بطور قطع وی را به افسردگی شدید, تهدید خود و حالات شدید روان نژندانه دچار خواهند کرد. لذا باورهایی که به آنها اشاره کردیم, تا زمانی که با «اجبار» توأم نباشند به خودی خود بیماری‌زا نیستند و احساس اضطراب و نگرانی هم که در نتیجه داشتن آنها ایجاد می‌شود در واقع احساسات ناکامی و اضطراب, از نوع مثبت آن هستند (کوری, شفیع‌آبادی و حسینی, 1386).
فرد ایده‌آل و باثبات کسی است که بر حسب شرایط خاص به راحتی از یک حالت خود به حالت دیگر آن جابه جا شود. آدم با ثبات از نظر بالغ, آدمی واقع‌بین, منطقی و مسئول است و از بازی‌هایی که برای انداختن مسئولیت و مشکلات زندگی به دوش دیگری ترتیب یافته‌اند, پرهیز می‌کند. فرد باثبات از نظر والد, فردی دلسوز و با فرهنگ است که سنت‌های با ارزش گذشته را حفظ می‌کند. فرد باثبات از نظر کودک, خودانگیخته, شاد و شوخ‌طبع است (پروچیکا, ترجمه سیدمحمدی, 1386).
هر کس می‌تواند فنون تحلیل رفتار متقابل را بیاموزد و از آنها استفاده کند. مردم با آموختن این فنون‌, گویی بینش جادویی پیدا می‌کنند. آنها به قلب مشکلات می‌زنند و با یکی دو عبارت ساده مشکلات پیچیده خود را حل می‌کنند (منینگر, ترجمه فیروزبخت, 1383). هدف نهایی تحلیل رفتار متقابل رسیدن به خود مختاری از طرح آگاهی, سلامت فکر و خودانگیختگی می‌باشد (آرین, 1372).
- بیان مسئله
نظام باورها, نقش اساسی در احساس و رفتار آدمی دارند. باورهای منطقی, منجر به رضایت از زندگی و سلامت روان می‌شوند. باورهای غیرمنطقی اختلال روان و نارضایتی از زندگی را در پی دارند. نظریه عقلایی, هیجانی, افسردگی را ناشی از نظام باورهای غیرمنطقی افراد می‌دارد و از اصطلاح باورهای غیرمنطقی به عنوان شیوه انتخابی برای مقابله با افسردگی یاد می‌کند (بک, 1976, ترجمه قراچه‌داغی, 1369).
انسان موجودی است عقلانی و در عین حال غیرعقلانی. تفکر غیرمنطقی انسان از یادگیری‌های غیر منطقی اولیه‌اش ریشه می‌گیرد, زیرا از لحاظ بیولوژیکی آمادگی پذیرش آن را دارد و این طرز تفکر به طور خاص از پدر و مادر, مربیان و جامعه به او منتقل می‌شود. اضطراب و اختلالات عاطفی انسان نیز ناشی از این طرز تفکر یا باورهای غیرمنطقی است. بنابراین تا هنگامی که تفکرات غیرمنطقی وجود دارد, هیجانات شدید و رفتارهای غیرمنطقی نیز وجود خواهد داشت ورهایی از اضطراب و اختلالات, مستلزم آگاهی انسان از خصوصیات فکری یا باورهای غیرمنطقی و منطقی است (شفیع‌آبادی, 1380).
الیس معتقد است که توسل به باورهای غیرمنطقی به اضطراب و ناراحتی روانی منجر می‌شود. وقتی‌که فرد به چنین عقایدی متوسل می‌شود, در نگرش و برداشت‌های خوش شدیداً بر اجبار, الزام و وظیفه تاکید دارد و خود را بی‌نهایت به واقع امر خاص مقید و پایبند می‌کند. بنابراین اگر فرد خود را از این قیدها برهاند, به احتمال قوی در جهت سلامت و رشد شخصیت حرکت خواهد کرد (شفیع‌آبادی, 1375).
طبق نظر الیس علت اصلی ناراحتی‌های احساسی, ناشی از طرز تفسیری است که از جهان داریم. نقطه‌نظرهای غیرمنطقی, منجر به افکار منفی و اتوماتیک علیه خود می‌شوند. و در نتیجه روی رفتار اثر نامطلوب گذاشته, توانایی ما را در کنار آمدن با مسئله دشوار می‌سازد (بنسون و استوارت , ترجمه قراچه‌داغی, 1376).
اگر فردی دیدگاه‌های بسیار انعطاف‌پذیر و کمال‌گرایانه نسبت به دنیا داشته باشد و با موقعیتی مواجه شود که با دیدگاه او متضاد باشد؛ احتمالاً در مقابله با فشارزاها به راهبردهای ناسازگاری مثل اجتناب و انکار متوسل خواهد شد. علاوه بر این فرد ممکن است راهبردهای جبرانی را به کار گیرد که غیرمنطقی و غیرواقع‌گرایانه بوده و تلاش او در مقابله با عامل فشارزا به شکست بیانجامد (گودرزی, 1384).
همچنین فردی که تابع افکار غیرمنطقی و غیرعقلایی باشند, با عواقب غیرمنطقی و غیرتصادفی مواجه خواهد شد. در چنین حالتی فرد دچار احساس اضطراب, نگرانی, افسردگی و یا دیگر انواع احساسات منفی خواهد شد (شفیع‌آبادی, 1380).
- اهداف تحقیق
هدف اصلی این تحقیق بررسی اثربخشی رویکرد تحلیل رفتار متقابل بر کاهش باورهای غیرمنطقی زنان متأهل دانشگاه علامه طباطبائی است.
- هدف کاربردی:
بهره‌گیری از راهبردهای درمانی رویکرد تحلیل رفتار متقابل به منظور اصلاح باورهای غیرمنطقی و کمک به بهبود باورهای منطقی در زندگی زناشویی مراجعین
- تعریف مفاهیم و واژه‌های تحقیق
تعریف تحلیل رفتار متقابل
تعریف 1: مجموعه نظریه‌ها و راهکارهای عملی که فلسفه زیربنایی آن, درک رفتار انسانی و ارتقای خود پیروی و مشارکت اجتماعی است (هی, جولی, ترجمه پرنیانی, 1380).
تعریف2: تحلیل رفتار متقابل روش بررسی رفتار و اعمال بین دو نفر می‌باشد که در آن من با تو کاری می‌کنم و تو هم با من کاری می‌کنی و در این میان معلوم می‌شود که کدام جنبه از شخصیت چندجنبه‌ای انسان دخالت داشته است. این پدیده, چند جنبه‌ای از سه قسمت والد, بالغ و کودک بوجود آمده است (برن, 1966).
تعریف3: یک رفتار متقابل عبارت است از انگیزه‌ای از طرف یک شخص و پاسخی بر آن انگیزه از طرف شخصی دیگر, بطوریکه آن پاسخ به نوبه‌ی خود انگیزه‌ای برای شخص اول شود تا به آن دهد. هدف از این تجزیه و تحلیل آن است که کشف کنیم کدام جنبه از شخصیت والد, بالغ و کودک عامل این انگیزه یا پاسخ است (هریسی, ترجمه فصیع, 1381).
تعریف4: تحلیل رفتار متقابل نظریه‌ای است در مورد شخصیت و روش منظمی است برای روان‌درمانی به منظور رشد و تغییرات شخصی (انجمن بین‌المللی تحلیل رفتار متقابل آمریکا)
در تحلیل رفتار متقابل واژه‌هایی دارای معنا و تعیین‌کننده می‌باشند که مختصر توضیحی در مورد آنها می‌آید.
تبادل : یعنی معاوضه‌کردن ضربه‌ها بین دو نفر که شامل یک محرک و یک پاسخ بین حالت‌های خاص «من» است.
تبادل متقابل: وقتی صورت می‌گیرد که جهت‌ها موازی نیستند یا اینکه بیش از دو حالت «من» درگیر هستند.
تبادل مکمل: به آن موازی نیز گفته می‌شود و آن یعنی جهت‌های محرک و پاسخ موازی هستند بنابراین تنها دو حالت «من» درگیر هستند. هر کدام از طرف یک نفر.
آیین‌ها, احساسات راکت, اشتیاق به جایگاه, اشتیاق سازماندهی, اشتیاق محرک, بازی, تبادل پنهان, صمیمیت, تمبرها, تخفیف, جایگاه زندگی, حالات من و ... از واژه‌های مهم در تحلیل رفتار متقابل می‌باشند (شیلینگ, ترجمه آرین, 1384).
چون بحث اصلی در تحلیل رفتار متقابل «حالات من» می‌باشد, تعریف مختصری از این سه «حالت من» را می‌آوریم.
INC
منابع
1- جورج, ریکی ال و کریستیانی, ترزاس (1374). روانشناسی مشاوره. مترجمین, رضا فلاحی و محسن حاجی‌لو. تهران: انتشارات رشد.
2- فیروز بخت, مهراد. (1383). الیس- پنجاه سال رفتار درمانی عقلانی هیجانی, تهران: نشر دانژه.
3- پروچاسکا, جیمزلو و نورکراس, جان سی (1381). نظریه‌های روان درمانی. مترجم, یحیی سید محمدی. تهران: انتشارات رشد.
4- رحیمیان, حوریه بانو (1377). نظریه‌ها و روش‌های مشاوره و روان‌درمانی. تهران: انتشارات مهرداد.
5- الیس, البرت و جیمز نال, ویلیام (1386). روانشناسی اهمالکاری غلبه بر تعلل ورزیدن, ترجمه, محمد علی فرجاد. تهران: انتشارات رشد.
6- الیس, البرت (1386). هیچ چیز نمی‌تواند ناراحتم کند آره هیچ چیز. مترجمین مهرداد فیروز بخت و وحیده عرفانی. تهران: انتشارات خدمات فرهنگی رسا.
7- مهری‌نژاد, سید ابوالقاسم (1373). بررسی رابطه بین اضطراب و افکار غیرمنطقی. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه فردوسی مشهد.
8- شارف, ریچارد اس (1381). نظریه‌های روان‌ درمانی و مشاوره. مترجم, مهرداد فیروز بخت. تهران: انتشارات رسا.
9- درایدن, ویندی و یانکورا, جوزف (1380). مشاوره عقلانی- هیجانی- رفتاری. مترجمین, مظاهر رضاعی و نوشیروان خضری مقدم. تهران: انتشارات ارجمند.
10- کلانتری خاندانی, صدیقه (1379). بررسی ارتباط بین باورهای غیرمنطقی و تفاهم زناشویی در زنان دانشجوی رشته علوم انسانی دانشگاه تهران. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه الزهرا.
11- استادی, رضا (1374). بررسی رابطه بین باورهای غیرمنطقی و عزت نفس در دانش‌آموزان پایه چهارم دبیرستان شهر تهران. پایان نامه کارشناسی ارشد, دانشگاه  علامه طباطبائی.
12- صولتی, سید کمال (1374). مقایسه میزان باورهای غیرمنطقی در اقدام کنندگان به خودکشی (به روش خودسوزی) با افراد بهنجار, پایان‌نامه کارشناسی ارشد, دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
13- کرمی, حسن (1381). بررسی میزان باورهای غیرمنطقی افت تحصیلی و امید به آینده در دانشجویان دانشگاه لرستان, پایان نامه کارشناسی ارشد, دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
14- امینی خوئی, ناصر (1377). بررسی و مقایسه منبع کنترل, شیوه‌های مقابله‌ای و باورهای غیرمنطقی افراد 40-20 سال معتاد و عادی استان بوشهر و ارائه راهبردهایی جهت بازپروری معتادان, پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه علامه طباطبائی تهران.
15- صادقی فر, مریم (1375). بررسی و مقایسه باورهای غیرمنطقی در زنان مراجعه کننده به دادگاه‌های عمومی و زنان عادی. پایان نامه کارشناسی ارشد, دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
16- محمدی, رحمه ا..., (1376). بررسی رابطه باورهای غیرمنطقی و نگرش نسبت به آینده با وضعیت تحصیلی (مشروط شدن, افت تحصیلی و پیشرفت تحصیلی) در دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه لرستان. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
17- تختی, معصومه( 1380), بررسی و مقایسه باورهای غیرمنطقی و رضامندی زناشویی زوجین شاغل با سطح تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم, لیسانس و بالاتر, پایان نامه کارشناسی ارشد, دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
18- شفیع‌آبادی, عبدالله (1377). مجموعه مقالات دومین سمینار راهنمایی و مشاوره. تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی.
19-  ترکان, هاجر (1385). بررسی اثربخشی گروه درمانی به شیوه تحلیل تبادلی بر رضایت زناشویی زوجین شهر اصفهان. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه اصفهان.
20- دانش, علی (1385). تأثیر روش محاوره‌ای در سازگاری زناشویی زوج‌های ناسازگار, چکیده دومین مقالات کنگره سراسری آسیب‌شناسی خانواده در ایران, تهران: دانشگاه شهید بهشتی.
21- محمدی, شاهرخ (1384). مشاوره گروهی با تأکید بر رویکرد تحلیل ارتباط محاوره‌ای بر اضطراب دانش آموزان دبیرستان‌های پسرانه سنندج, پایان نامه کارشناسی ارشد, دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
22- خیاوی, سیامک (1376). بررسی تاثیر مشاوره گروهی با تاکید بر رویکرد تحلیل ارتباط محاوره‌ای در کاهش اضطراب دانش‌آموزان دبیرستان‌های مشکین شهر. پایان نامه کارشناسی ارشد, دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تربیت معلم کرج.
23- مومنی, مریم (1386). اثربخشی درمان گروهی مادران با رویکرد تحلیل ارتباط محاوره‌ای برن بر بهبود رابطه ولی فرزندی دانش‌آموزان دختر متوسطه شهر تهران. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات.
24- عزیزی, پریسا (1386). اثربخشی درمان گروهی زنان با رویکرد تحلیل ارتباط محاوره‌ای برن بر تعارضات زناشویی, پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علوم و تحقیقات.
25- تاد, جودیت و بوهارت, آرتورسی (1379). اصول روان‌شناسی بالینی و مشاوره. ترجمه مهرداد فیروزبخت. تهران: موسسه خدمات فرهنگی رسا.
26- حاجی علیان, زرینه (1385). رابطه بین میزان سازگاری زناشویی با ویژگی‌های شخصیتی (درون گرایی- برون گرایی) و شیوه همسرگزینی در بین زنان شاغل در سازمان آموزش و پرورش شهر تهران. پایان نامه کارشناسی ارشد. دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
27- شفیع‌آبادی, عبدالله و ناصری, غلام رضا (1380), نظریه‌های مشاوره و روان‌درمانی, تهران: مرکز نشر دانشگاهی.
28- شیلینگ, (1384). نظریه‌های مشاوره دیدگاه‌های مشاوره. ترجمه خدیجه آرین, تهران: انتشارات اطلاعات.
29- ساعتچی, محمود. (1374). مشاوره و روان درمانی (نظریه‌ها و راهبردها). تهران: انتشارات ویرایش.
30-         ترجمه تبریزی
31- جیمز, موریل و ساوری, لوییس. (1382). خویشتن جدید, ترجمه بهمن دادگستر. تهران: انتشارات روشندلان.
32- جونز, ون و استوارت, یان. (1376). تحلیل رفتار متقابل؛ ترجمه بهمن دادگستر. تهران: انتشارات دایره. (تاریخ انتشار به زبان اصلی, 1940).
33- هریس, تامس آ. (1384). وضعیت آخر, ترجمه اسماعیل فصیح. تهران: نشر زریاب, (تاریخ انتشار به زبان اصلی: 1973).
34- جیمز, موریل, جنگوارد, دوروتی. (1384). برای موفقیت و خوشبختی آفریده شده‌ایم, ترجمه حسن قاسم زاده, تهران: انتشارات آسیا.
35- پروچکا, جیمز او نوکراس, جان. سی. (1383). نظریه‌های روان درمانی, ترجمه یحیی سید محمدی. تهران: انتشارات رشد, (تاریخ انتشار به زبان اصلی, 1999).
36- برن, اریک. (1373). تحلیل رفتار متقابل, ترجمه اسماعیل فصیح. تهران: نشر فاخته (تاریخ انتشار به زبان اصلی: 1961).
37- وولمز, استانلی و بروان, مایکل و هیوج, کریستین. (1384). درک رفتارهای انسان (خلاصه‌ای جامع از تحلیل مبادلات). ترجمه پروین عظمیی (قاسم‌زاده). تهران: انتشارات دنیای نو
38- هریس, امی ب و هریس, تامس آ. (1368). ماندن در وضعیت آخر, ترجمه اسماعیل فصیح, تهران: نشر نو (تاریخ انتشار به زبان اصلی: 1985).
39- یحیی آبادی, هوشنگ (1384). تو خوب هستی (دریچه‌ای رو به زندگی همراه با تحلیل رفتار متقابل). اصفهان: انتشارات نقش نگین.
40- برن, اریک. (1370). بعد از سلام چه می‌گویید, ترجمه مهدی قراچه داغی, تهران: نشر فاخته
41- فیروزبخت, مهرداد. (1384). اریک برن: بنیانگذار تحلیل رفتار متقابل. تهران: نشر دایره.
42- منینگر, جات. (1383). موفقیت با تحلیل رفتار متقابل, ترجمه مهرداد فیروزبخت. تهران: انتشارات رسا.
43- سیاسی, علی‌اکبر. (1379). نظریه‌های شخصیت. تهران: انتشارات دانشگاه تهران.
44- بک, تی, آرون. (1369). شناخت درمانی و اختلالات عاطفی, ترجمه مهدی قراچه‌داغی, تهران: نشر ویس.
45- فرح‌بخش, کیومرث. (1384). مقایسه میزان اثربخشی فنون زوج درمانی نظریه الیس و گلاس و ترکیبی از آن دو در کاهش تعارضات زناشویی. پایان نامه دکتری دانشگاه علامه طباطبایی تهران.
46- شریفی, حسن پاشا و شریفی, نسترن (1380). روشهای تحقیق در علوم رفتاری. تهران: انتشارات سخن.
47- هی, جولی. (1380). روانشناسی موفقیت در محیط کار, ترجمه مینو پرنیانی. تهران: انتشارات رشد.
48- سودانی, م. (1375). مقایسه اثر روش ‌های مشاوره فردی و گروهی با تاکید بر روش عقلانی- عاطفی در کاهش باورهای غیرمنطقی دانشجویان پسر مجرد در رشته‌های دبیری علوم پایه سنین 18-24 سال دانشگاه شهید چمران سال تحصیلی 75-74. پایان نامه کارشناسی ارشد مشاوره, دانشگاه تربیت معلم تهران.
49-گودرزی, حسینیه. (1384). هنجاریابی مقیاس نگرش‌های ناکارآمد DAS-A و بررسی ساختار عاملی آن در میان دانشجویان دانشگاههای تهران, پایان‌نامه کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی.
50- گلدنبرگ, ایرنه و گلدنبرگ, هربرت. (1385). خانواده درمانی, ترجمه حمیدرضا حسین شاهی برواتی و سیامک نقشبندی و الهام ارجمند. تهران: انتشارات روان.
51- کوری, جرالد. (1386). مورد پژوهی در مشاوره و روان درمانی, ترجمه عبدالله شفیع‌آبادی و بی‌تا حسینی. تهران: انتشارات جنگل.
52- بنسون, هربرت و استوارت, اللین. (1376). حال خوش, ترجمه مهدی قراچه‌داغی. تهران: نشر نگاه.
53- تونند, آنی. (1386). چگونه به قاطعیت برسیم, ترجمه مصطفی تبریزی و سپیده قیاس‌وند. تهران:  انتشارات فراروان
54- لیندن فیلد, گیلد. (1387). اعتماد به نفس برتر, ترجمه حمید اصغری پور و نگار اصغری پور. تهران: انتشارات جوانه رشد.
 
1. Beck, Judith.s (1995). Cognitive therapy basics and beyond. The Guilford press New York, London"s
2-Ellis, Albert & Johan F. Mcincerncey, Rational emotion therapy with alcoholics & substance abusers (1973)
3- Ellis, Albert & Mc Inerney, John F & Gruseppe, Raymond.D & geager, Raymond. J (1988). Rational – Emotive therapy with alcoholic and substance abusers- pergamonpress.
4- Hagga, David A.F. & Davison, Gerald C.(1989). Slow progress in cognitive theory and research. Vol. 13, No.5 , pp.493-508.
5- Nelson- Jones, Richard (2001). Theory and practice of counseling and therapy. SAQE publication Ltd London.
6- Ellis, A, & Harper, R.A. (1997). Agaide to rational living. Engle wood, CA: prentice Hall.
7- Day, Liza & Maltby, John (2003). Belief in bood luck and psychological well-Being: the Mediating Role of optimism and irrational beliefs. The Journal of psychology, 137 (1) 99-110.
8- Denoff, Martin.S (1991). Irrational beliefs, Situational attributions and the coping responses of adolescent runaways. Journal of Rational- Emotive & Cognitive Behavior Therapy. Vol; (2), 113-135.
9-  Haring Michelle , Hewitt, Paul. L & Fleet, Gordon, F (2003).Perfectionism, Coping and quality of intimate relationship. Journal of Marriage and Family. Vol. 65(1), p 143.
10- Jensen, A (1983). Nathalic sarraute"s "Families". A transactional approach, the Florida state university, 189 pages: AAT 8404723
11- Judith, E (1990). Use of the transactional analysis ago state concept to measure client change in psychotherapy. Ph. D, Utah state university, 72 pages, AAT 9120573
12- Forman, B.D (1988). Assessing perceived patterns of behavior exchange in relationship. Journal clinical psychology, 44 , 6, 972-981.
13- clayton, S.H. & Dunber, R.L.M (1977). Transactional analysis in an alcohol safety program. Social work, 22.3.209-213.
14- Kathleen, M. (1985). A transactional analysis of parenting in disadvantaged families, North western university.
15- Gongjian, B. (2000). A transactional analysis of knowledge acquisition in international transfer. China university of southern California, 341 , pages.
16- Gerard A. F. (1997). The structure of work- related stress and coping among on cology nurses on high-stress units: A transactional analysis, state university of new York at Buffalo.
17- Ault, M. (2006). A study of the concept of injunctions as defined and described in transactional analysis theory, Fielding Bran date Institute university of southern California.
18- Gary, M. (2006). Using transactional analysis Education to prevent conflict escalation and violence, in capella university.
19- Woods. P, J. (1993). Irrationality, profiles for and Aدانلود فایل اثر بخشی درمان بر اساس رویکرد تحلیل رفتار متقابل بر کاهش باورهای غیرمنطقی زنان متاهلiety Journal of Rational-Emotive therapy, vol3, No.2.
20- Clayton, M. (2007), Super Models Journal, (ABI) Inform Global 59. Dani"s. Burns, N. (2004). Woffon School Mechanical and manufacturing Engineering, Laugh borough university, Leicester shire, uk.
21-Yeadon, Joan, (2007). Proprietor of credit control consultancy, explains how the techniques of transactional analysis can be applies to (reedit management, Journal clinical psychology
22- Wilson. Carol. (2008). Tools of the trade, Journal clinical psychology,
23- Form an, B, D. (1988). Assessing perceived patterns of behavior exchange in relationships. Jornar  clinical psychology, 44, b, 972-981.
24- Sadock, B.y;g sadock, V.A. (2005). Comprehensive texook of psychiatry. Phitadciphia: Lippincott wilams & wilkins
25- Zuraski & Smit T.W. (1987). Assessing irrational beliefs and emotional distress, Ecidence and implication of limited validity. Journal of counseling ps.y chodoty. No.34.
26-  Gerne. E. (1966). Transactional and analysis in psychotherapy (New York: crove Press)
27- WWW.ITAA. Net. Org/ta/index (2006)
28- Ellis, A (1977). Treating the abrastive client with Rational Emotive therapy. Psychotherapy No.1
29- Bernard. Michaele. (1989). Inside Rational Emotive therapy, Acritcal Appraisal of Theory and therapy of Albert Ellis, New York, Academic press.

لینک کمکی